Доведеться воювати за кожну копійку

Фото: 

 

26 вересня голова Волинської облради Ігор Палиця в ефірі програми «Відкрита влада» на телеканалі «Аверс» відповів на запитання журналістів провідних волинських видань. Відверта розмова очільника представницької влади області  та медійників відбулася фактично одразу після закінчення 21 сесії облради.

Бюджет

Розпочали з грошей. Адже головна скарбниця області нині перебуває у скудному стані. Маємо всього 30 мільйонів гривень, і ними потрібно перекрити «мільйони» проблем, які зараз існують на Волині. Саме через цю причину, як наголосив Ігор Палиця, доведеться воювати з урядом за кожну копійку. Воювати, аби центральна влада поважала місцеве самоврядування і звертали на нас увагу не за залишковим принципом: дамо вам, якщо щось лишиться, або ж не дамо взагалі, бо ви не з Київської чи Вінницької областей.

– Сьогодні маємо всього 30 мільйонів від перевиконання у бюджеті. Що стосується луцького бюджету,  у них уже не вистачає на вересень 50 мільйонів гривень на зарплати вчителям і лікарям. А це захищені статті, медична та освітня субвенції, які повинні покриватися з державного бюджету. Разом з тим, головний бюджет держави лише перед Луцьком має заборгованість у 48 мільйонів гривень. Перед Вінницею, наприклад, нуль. Перед Волинською областю за дотації і субсидії має заборгованість більше ніж 100 мільйонів гривень, а перед Вінницькою, знову ж таки – нуль. Як бачимо, спочатку ми мали Донецьку область з усіма пріоритетами, тепер маємо Вінницьку. Два тижні тому був перерозподіл  республіканського бюджету на дороги. З усіх областей зняли 400 мільйонів, з яких 260 «випадково» перерозподілили на Вінницьку область,  – розповідає Ігор Палиця.

Надра

Власне, Ігор Палиця вкотре зазначив, що Волинь має перспективи бути фінансово самодостатньою – законно видобуваючи бурштин і торф. Однак ситуація нині така, що комунальне підприємство Волиньради«Волиньприродресурс» уже два роки не може ефективно працювати, хоча отримало спецдозволи на видобуток сонячного каміння. Голова облради припускає, що підприємству з вказівки Президента не дають взятисяза основну роботу з легального видобутку бурштину та інших корисних копалин, хоча воно уже сплатило більше ніж 8 мільйонів гривень податків.

Київ нам грошей не дає, але і не дає нам самим заробляти, аби ми не були самодостатніми, – прокоментував Палиця. Та додав: що за такі відверті висловлювання про нинішнє керівництво країни, уже були дані вказівки про його арешт. Щоправда, не знайшли компромату.

Провальна децентралізація:

Не оминули поза увагою і питання децентралізаційної реформи в області, яка нині стрімко загальмувалася. Причини блокування цього процесу голова облради вбачає у тому, що центральна влада програла у цьому питанні, тому і прийняла рішення штучно зупинити вибори в ОТГ.

– Децентралізація в розумінні столичної влади торкається лише великих міст(там де вони мають мільярди і не знають, куди їх дівати): Одеси, Києва, Харкова та інших. А поміж тим волинський обласний бюджет всього в три рази більший, ніж бюджет ОТГ Боратин. Одне слово, суть децентралізації така: виживайте, як можете, а хто виживе, тослава Богу, – говорить очільник депутатського корпусу.

Вибори

Нічим іншим, аніж політичними іграми називає голова облради тривалий процес «сирітства» Луцька, коли уряд не призначає виборів мера міста. Ігор Палиця каже: втомився добиватися вирішення цього питання, тому основним якісним показником для нього є, аби нинішня міська влада працювала, не брала хабарів і дбала про потреби і розвиток Луцька.

«Ну немає у них кандидата, який може виграти в Палиці. Я казав багато разів, я намагаюся бути аполітичним, але я хочу, щоб волиняни жили спокійно і багато. Але хтось грає в політику, і я не можу тут нічого зробити», – висловився він.

Щодо майбутніх виборів президента країни і можливості сфальсифікувати результати голосування, в тому числі і за допомогою перевіреного дієвого способу – «гречки», голова облради висловив думку, що «підтасувати» результати виборів буде неможливо, але зманіпулювати думкою людей цілком можливо. Типу: хто проти мене, той за Росію… матиме місце і «гречка»…

Людей між собою розсварюють, стикають лобами. А все це робиться для того, аби далі спокійно красти, – додає Ігор Палиця.

Міжнародний валютний фонд

Головні завдання МВФ – покласти усю банківську систему та знищити самодостатній бізнес в Україні. Саме так вважає Ігор Палиця. Аргументує: сьогодні 70% банківського сектору – державні банки та російські. Приватних немає, адже їм перекрили кисень настільки, що вони не можуть надавати кредити.

«В країні створені такі умови, що підприємства не мають можливості розвиватися та конкурувати із західними компаніями, платити своїм працівникам  європейські зарплати. Тому наші люди їдуть на роботу в Європу. Податки давлять, фіскальні служби – також. В Європі, приміром, можна взяти кредит під 2%, але ці кредити до нас не йдуть, бо в нас немає інвестиційного клімату. А власні кошти лежать на державних рахунках з чиєїсь певної команди», – каже голова облради.

Війна

Насправді, як зазначив голова облради, попри усі «добрі» місії з боку іноземних країн до України, на нас просто наживаються.

«Ми всі аплодуємо, коли американський конгрес виділив Україні 250 мільйонів доларів, бо ж нас так люблять! Але разом з тим, ми купуємо американське вугілля на 25 доларів дорожче, ніж його вартість в Південній Африці. Ми купуємо у них тепловози, за ціною вдвічі дорожчою від ринкової. То що це за 250 мільйонів, які нам нібито дарують?» – зазначив голова облради.

Та додав: що іноземним країнам потрібні лише наші надра. Але разом з тим, ми повинні забезпечити собі безконфліктні відносини з Польщею, зУгорщиною та іншими державами, а війну з Росією припинити.

«Ми самі повинні самі думати про те, яким чином зупинити війну з Росією. Не буде переможців в цій війні. Якщо якісь гарячі голови  кажуть, що у нас потужне військо і ми їх всіх покладемо, можливо, це й так. Але скільки буде людських смертей з обох боків? Невже ми не можемо самі сісти і помізкувати, як вийти з цієї ситуації? Ми просто звикли, що за нас думають, нам дають гроші. Це ж простіше за все. А, можливо, хтось за це просто отримує відсотки?», – резюмував Ігор Палиця.

Ірина Юхимчук