Ми зламали совдепівську систему ухвалення рішень

Фото: 

Перший заступник голови Волинської облради – про націоналістичний рух та депутатську діяльність

Свободівець Олександр Пирожик уже п`ятий рік поспіль є першим заступником голови Волинської обласної ради. На виборах 2015 року обраний на цю посаду вдруге поспіль. У нинішній каденції обласна рада перетворилася на ефективний представницький орган, який контролює діяльність виконавчої влади та ухвалює остаточні рішення в інтересах громади. Водночас Волинь із кожним роком повертає собі славу бандерівського краю, тут розвиваються націоналістичні організації, системно вшановують наших героїв і відновлюють історичні місця. Спілкуємося з паном Олександром – про розвиток націоналістичного руху в області, волонтерство та поїздки на фронт війни з Московією, діяльність і досягнення фракції ВО «Свобода» в обраді...

Про волонтерську діяльність

«Що б там не говорили про загальне послаблення волонтерського руху по всій Україні, – розповідає Олександр Пирожик, – у нас на Волині, від початку війни і по сьогодні, триває щоденна системна робота щодо збору допомоги нашим бійцям й організації поїздок на фронт. Ми постійно контактуємо та співпрацюємо з місцевими громадами; люди з різних міст, містечок та сіл області добре знають місцевих свободівців-волонтерів, довіряють їм і передають через нас допомогу для вояків.

Окрім громад, вдається залучати українських заробітчан. Маю чимало  друзів і добрих знайомих у Португалії, Іспанії, Великій Британії... Я їм повідомляю, що нині потребують українські воїни, називаю приблизну дату наступної поїздки – і вони, як правило, допомагають. Коли вже маємо конкретну дату поїздки, активізуємо роботу під цю дату, контактуємо з тими, хто бажає допомогти, інформуємо, що конкретно потребують наші воїни на той час. І тоді їдуть на фронт домашні закрутки, печиво, всілякі смаколики, яким особливо радіють наші вояки.

Намагаюся якомога частіше особисто приїздити до хлопців на фронт. Не завжди вдається, бо маю в облраді чимало обов’язків і справ, які вимагають постійної присутності... Та все ж, на 4-5 днів вириваюсь, коли «збігається» кілька державних вихідних, часом беру ще кілька днів відпустки, аби своїх на передовій. Цьогоріч на фронті був уже тричі. Бійцям важливо не стільки те, що ми веземо, скільки те, що про них не забуваємо. Звідкси, з другого кінця України, з далекої Волині, де зродилась УПА. Це дуже важливо і для нас, бо там, на фронті, не з «зомбоящика», а з перших уст дізнаємося, що насправді відбувається на передовій, якою загалом є ситуація в Українській армії.

Намагаємося охопити якомога більшу кількість місць, де служать наші побратими. Бували поїздки, коли об’їжджали зону війни від Станиці Луганської аж до самого Маріуполя. З нашої свободівської фракції в облраді, яка налічує 7 депутатів, у поїздках зі мною більшість членів фракції. Сергій Духницький – учасник російсько-української війни, який нині очолює «Легіон Свободи» на Волині; Юрій Поліщук – голова Ковельської обласної організації «Свободи», Сергій Сівак – побратим із Луцька, медик за фахом, який у добровольчому шпиталі понад місяць ніс медичну вахту в Станиці Луганській.

Вважаю, що кожен, хто претендує на участь у владі, повинен пройти і зрозуміти фронтове життя. Зсередини бачити те, що відбувається там, де сьогодні вирішується доля країни, де формуються нові командири, нова еліта Української держави. Ота еліта протягом найближчих років голосно заявить про себе і реально впливатиме на владну політику в країні.

Завжди беру з собою в поїздку бодай одну людину, яка раніше не була на фронті. Після таких волонтерських поїздок ці люди долучаються до нашого активу, волонтерського «Легіону Свободи». Число активних волонтерів у нас зростає. Прихильники «Свободи» після 2-3 поїздок на передову вступають до нашої команди. Бо розуміють, що вона діє за тими ж принципами, які свого часу запровадили оунівці. Бачать, коли свої радіють не тільки успіхам, а й допомагають у скруті. Це ідеологічна складова, коли всі розуміють, що нанад усе – Україна, а не чиїсь приватні, меркантильні інтереси».

Про націоналістичний рух на Волині

«Контактували і розумно контактуємо з нашими побратимами з інших націоналістичних організацій і партій. Хоч вони й не мають такої розгалуженої сітки структур по всій Волинській області, як «Свобода», але наша співпраця з діючими осередками націоналістів ніколи не припиняється. Приходять активісти «Правого сектору» – діляться ідеями, спілкуємося, підтримуємо їхні помисли і прагнення. Ми не один раз споряджали допомогу їхнім бійцям на фронті, судилося й особисто доставляти її добробатівцям під Мар`їнкою. Нещодавно Волинський «Легіон Свободи» знову спорядив гуманітарну допомогу воякам із «Правого сектору».

Ті, для кого ідеї націоналізму справді є змістом життя, розуміють і відчувають один одного. Двері мого кабінету завжди відкриті для ветеранів ОУН-УПА, новітніх героїв російсько-української війни. Приємно, що «Нацкорпус» не загубився в місті Ковелі, де сильні традиції і нашого «Сокола», ми постійно запрошуємо їх на наші традиційні акції з вшанування герої ОУН-УПА, пропонуємо бути співорганізаторами. Словом, нам вдається підтримувати єдність націоналістичного руху на Волині.

Гарно розвиваються і розширюють свої впливи дружні нам націоналістичні громадські організації. Це – Організація українок «Яворина», комбатантське об’єднання «Легіон Свободи», Волонтерський «Легіон Свободи». Особливо тішуся тим, як розвивається ВГО «Сокіл», осередок якого на Волині очолює  Максим Новицький. Для успішної розбудови «Соколу» ми створили дуже потужну базу. Це відновлений з ініціативи «Свободи» історико-архітектурний комплекс в урочищі Вовчак, який очолює наш побратим Василь Мазурик, і де періодично проходять молодіжні та вишкільні табори, пам’ятні заходи, екскурсії для школярів тощо. Відродження урочища Вовчак, де зродилась УПА, для нас – свята справа. Проект «Вовчак. Волинська Січ» став програмовим завданням нашої фракції в обласній раді, і наша фракція успішно його реалізує.

Системно співпрацюємо також із Братством ветеранів УПА Волинського краю імені полковника Клима Савура, Волинським обласним товариством політв'язнів і репресованих. Залучили націоналістичну молодь, яка допомагає цим організаціям, опікується ними. Співпрацюємо з ветеранським громадсько-культурним товариством «Холмщина», Союзом українок, обласною «Просвітою», хоровою капелою «Посвіт», яку теж формували націоналісти. Наші люди присутні скрізь. Нас, ідейних, там хочуть бачити…»

Про нову систему ухвалення рішень

«Фракція «Свободи» у Волинській облраді, створюючи більшість із іншими політсилами, поставила завдання – активно відстоювати інтереси громади і зламати управлінську систему, при якій ради були лише додатком до державних адміністрацій. І сьогодні ми доводимо, що обласна рада – владний представницький орган, який ухвалює остаточні рішення.

Виробляючи такі «правила гри», ми чітко домовились, що в них не має залишатися місця для якихось закулісних ігор. І в кадрових рішеннях, і в майнових питаннях, і в бюджетній політиці. Як наслідок – усі призначення на посади керівників комунальних об’єктів у нас відбуваються на конкурсній основі – через кадрову комісію, яку я очолюю, а її рішення проходить погодження профільних комісій і голосуються на сесії. Ми показали всім, що можна працювати саме так – прозоро і колегіально. Одноосібні розпорядження про призначення керівників, за погодженням лише комісій, в обхід сесії, як це відбувалося раніше, – у нас просто відійшли в минуле.

Перед ухваленням бюджету вже традиційно організовуємо передбюджетні слухання. Запрошуємо тих, у кого в оперативному управлінні перебувають наші комунальні підприємства, хто є основними розпорядниками коштів. Вимагаємо звіти за попередній період. Депутати мають можливість поставити керівникам і управлінцям виконавчих органів конкретні запитання і вимагати на них вичерпних відповідей. Словом, з’ясовуємо, наскільки добре виконані заплановані роботи, де кому об’єктивно забракло коштів, хто з керівників не зміг виконати якихось проблем і чому, які корективи потрібно внести на наступний рік. Після цього виходимо на реальні показники бюджету. В результаті ми завжди коригували ті бюджетні цифри, які вносила обласна державна адміністрація. Ми ухвалюємо обласний бюджет таким, яким вважає за потрібне ухвалити депутатська більшість обласної ради як представницького органу.

Фактично нам вдалося зробити те, що бюрократи стверджують: змінити неможливо. Ми зламали закоренілу совдепівську систему ухвалення управлінських рішень. Ми довели, що це можливо. Хоч це виявилося справді непросто, нам ставили «палки в колеса» на всіх етапах, і трудові колективи старі керівники намагалися проти нас «накручувати», і наші рішення в суді оскаржувати. Але ми доводили правоту наших рішень, ми всім показуємо, що наша наступальна стратегія – це стратегія переможців.

Про діяльність свободівців в облраді

«Розділяти владні повноваження – це насамперед нести відповідальність за свої слова та дії. Принципові для нас ідеологічні рішення, часом і «з боєм», але знаходять підтримку більшості. Бо ми за свої рішення завжди готові відповісти. Так було і в питаннях адекватної реакції на антиукраїнську істерію в Польщі, і належних оцінок визискувальної, антинародної політики уряду Гройсмана. Якщо на центральному рівні на антиукраїнську пропаганду в Польщі не реагували, то ми завжди були рішучі і послідовні у відстоюванні національних інтересів. Ми це робили, робимо і будемо робити.

Доводилось ухвалювати й інші непрості рішення. Як-от – звернення до центральної влади щодо необхідності ухвалення Антиолігархічного пакету докорінних перетворень, яку «Свобода» бачить одним із найнагальніших кроків до порятунку нації. Моєю ж особистою гордістю є те, що ми вивели на належний рівень діяльність комісії щодо визначення статусу ветеранів ОУН-УПА та комісії з питань поновлення прав реабілітованих, які узяв під своє головування. В результаті обласна рада ухвалила рішення про надання статусу потерпілих від політичних репресій спадкоємцям політрепресованих, та видачу їм посвідчень реабілітованих і потерпілих від політичних репресій.

Не стоїмо осторонь і питань освіти та культури, торік відновили Всеукраїнський фестиваль авторської пісні та співаної поезії «Оберіг», цьогоріч – Міжнародний фестиваль українського фольклору «Берегиня».

Вдається вирішувати й соціальні питання. Зокрема – фінансування програми «Волинькард» (лікування і профілактика серцево-судинних захворювань), підтримки хворих на цукровий діабет, онкологію. Системно боремося проти корупційних схем у лісовій галузі, неодноразово піддавали гласності сумнівні оборудки керівництва лісової галузі на Волині, зокрема його теперішнього очільника Олександра Кватирка, за цими фактами відкрито близько десятка кримінальних справ, які його київські «покровителі» систематично «закривають». Мабуть, думають, що корупція – вічна, і їм це минеться, хоча розплата неодмінно наздоганяє своїх «героїв»…

Спільно зі своїми партнерами з більшості в обласній раді доклали чимало зусиль, аби нарешті на Волині завершилося будівництво обласного перинатального центру, на завершальній стадії – ремонтні роботи приміщення обласної інфекційної лікарні, на черзі – оновлення робіт в обласному протитуберкульозному об`єднанні. Хочемо показати всім, що європейська якість та умови – не там, а тут, на Волині.

Шкода, що нам не дають працювати «на повну». Фактично столична влада позбавляє нас можливості заробляти власні кошти. Якби, до прикладу, запрацювали наші новостворені комунальні підприємства, – той же «Волиньприродоресурс», – ми мали би десятки й сотні мільйонів додаткових коштів від легального видобутку бурштину та міді. За теперішньої скрути й в умовах невиконання бюджетів, вони точно не були би зайвими...»

Cпілкувався Святослав Костюк

Газета ВО «Свобода» від 20-26 грудня 2018 року