Бюджетні слухання: Як фінансуватимуться у 2020 році волинські ліцеї, спецшколи та навчально-реабілітаційні центри?Сьогодні в обласній раді розпочато серію другого етапу бюджетних слухань в царині галузі освіти. До участі в обговоренні долучились народні депутати України Вячеслав Рубльов та  Валерій Стернійчук, голова обласної ради Ірина Вахович, її заступники Роман Карпюк і Юрій Поліщук, голова бюджетної комісії обласної ради Михайло Імберовський, депутати Володимир Бондар, Юрій Ройко, Олександр Омельчук, Анатолій Вітів, Валентин Кошельник та Любов Ліпич.
До діалогу запросили керівників Володимир-Волинського ліцею "Центр освіти" Княгининівського ліцею та Люблинецького ліцеїв Волинської обласної ради. Крім того на бюджетні слухання прибули директори Нововолинської спеціальної ЗОШ № 9, Володимир-Волинської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату  І-ІІІ ступенів, Головненської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату "Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки", Заболотівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Волинської обласної ради, Затурцівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату"Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки", Липлянської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату, а також Крупівського навчально-реабілітаційного центру та  Рожищенського навчально-реабілітаційного центру для дітей з порушенням опорно-рухового апарату Волинської обласної ради.  До обговорення долучились і керівники елітних навчальних закладів краю, а саме: Волинського наукового ліцею-інтернату Волинської обласної ради, Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні та Нововолинського наукового ліцею-інтернату Волинської обласної ради.
 Тон розмови задав народний депутат Вячеслав Рубльов. Він закликав керівництво освітніх установ цьогоріч не завищувати показників на енергоносії, а виходити із фактичного їх використання на рівні 2019 року. За його словами,  практики перекидки коштів на інші статті видатків, яка була у попередні роки,  більше не буде. Він нагадав також, що Згідно постанови Кабміну від 24 грудня 2019 року № 1082 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію та послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води для споживачів у зв’язку із зміною ціни природного газу», теплопостачальникам  дозволено перераховувати платіжки у випадку зниження ціни на газ порівняно із уже закладеною в тарифі.
Голова бюджетної комісії облради Михайло Імберовський  також додав, що оскільки ціна на газ цьогоріч дещо знизилась, це дозволить перерахувати тарифи та зменшити суму оплати за тепло до 30 %. "А це мільйони гривень економії, які можна спрямувати на інші цілі", - наголосив він.
  Своєю чергою начальник управління освіти, науки та молоді ОДА Людмила Плахотна зауважила, що після перших бюджетних слухань, таку роботу у її відомстві уже проведено. За її словами, опісля детального аналізу та перерахунку видатків на енергоносії, станом на сьогодні отримано загальну економію - 3 млн 209 тисяч гривень. Ці кошти вона просить перекинути для освітян на незахищені статті видатків, які на сьогодні становлять лише 40% від загальної потреби на рік.
 

У ході заслуховування керівників Володимир-Волинського ліцею "Центр освіти" Княгининівського ліцею та Люблинецького ліцеїв Волинської обласної ради, гостро постало питання оплати харчування. Як запевняють директори, значна частина їхніх вихованців - це пільгові категорії дітей, а відтак харчуватись в освітній установі вони мають безкоштовно. Голова обласної ради Ірина Вахович запропонувала розглянути всі можливі варіанти, аби профінансувати харчування дітей. Вона поцікавилась чи можливо це зробити за рахунок вільних залишків обласного бюджету, втім за словами Людмили Плахотної,  ці кошти можуть бути передбачені лише на захищені статті видатків. Ще один варіант, який пропонує Ірина Вахович, віднайти механізм фінансування харчування учнів на основі Положення про платні послуги, яке наразі розробляється апаратом обласної ради.
"Обласна рада може своїм рішенням взяти на себе відповідальність, що ми будемо фінансувати окремі категорії дітей в різному відсотковому відношенні, але в межах того обсягу бюджету на харчування, який буде передбачений. Це чи не єдиний варіант, який ми можемо наразі запропонувати і прийняти його  вже на найближчій сесії, якщо буде подано відповідний проєкт рішення", - зауважила голова облради.
В результаті дискусії, за пропозицією першого заступника голови облради Юрія Поліщука, це питання депутати вирішили вивчити додатково на нараді за участі всіх зацікавлених сторін.
Довідково:
У показниках обласного бюджету на 2020 рік по головному розпоряднику коштів – управлінню освіти, науки та молоді облдержадміністрації передбачені видатки в загальному обсязі 865 149,5 тис. грн, в тому числі 817 375,3 тис. грн по загальному фонду та 47 774,2 тис. грн по спеціальному фонду. При цьому, в загальному обсязі видатків на 2020 рік по вказаному вище головному розпоряднику коштів враховано різні джерела фінансування, а саме: 228 490,8 тис. грн – освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, 233,3 тис. грн – субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами, 142 849,6 тис. грн – додаткової дотації з державного бюджету обласному бюджету на фінансування переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я, 445 882,4 тис. грн – кошти обласного бюджету, 47 693,4 тис. грн – власні надходження бюджетних установ.
Для забезпечення в закладах освіти одно- та багаторазового харчування вихованців (учнів, студентів), по загальному фонду обласного бюджету на 2020 рік враховані видатки в загальній сумі 40 346,8 тис. грн, що на 14,3 відсотка менше ніж у 2019 році. Обсяг видатків на придбання продуктів харчування обрахований з урахуванням зменшення середньорічної чисельності дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей інших пільгових категорій, у тому числі, визначених рішенням обласної ради від 24.10.2019 № 24/29 „Про звільнення батьків від плати за утримання дітей в закладах обласної комунальної власності”.
На реалізацію заходів програм, головним виконавцем яких є управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації, враховані видатки в загальному обсязі 3 673,9 тис. грн, в тому числі 2 917,2 тис. грн – по Регіональній комплексній програмі розвитку освіти Волинської області на 2018-2022 роки, 456,0 тис. грн – по обласній цільовій програмі національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки та 300,7 тис. грн – по обласній цільовій соціальній програмі „Молодь Волині” на 2016-2020 роки.
З метою надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами, в державному бюджеті на 2020 рік для області передбачено цільову субвенцію в сумі 16 481,2 тис. гривень. Вказаний вище трансферт частково розподіляється між місцевими бюджетами області в сумі 8 060,85 тис. грн, з яких 233,3 тис. грн – спрямовується на збільшення видатків головного розпорядника коштів обласного бюджету – управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації. Розподіл таких коштів проведено з урахуванням контингенту здобувачів освіти з особливими освітніми потребами у І півріччі 2020 року. Решта коштів відповідної субвенції у сумі 8 420,35 тис. грн, за пропозиціями управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації, буде розподілена з урахуванням контингенту відповідних здобувачів освіти у ІІ півріччі 2020 року.