ТУБЕРКУЛЬОЗ УСПІШНО ЛІКУЄТЬСЯ І ПОЗА СТАЦІОНАРОМПідсумували проміжні результати пілотного проєкту медико-соціального супроводу хворих на сухоти, який реалізовує обласна організація Товариства Червоного Хреста України спільно з Глобальним фондом боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

У робочій зустрічі також взяли участь представники медустанов, влади та волонтери. Як зазначила голова обласної організації Товариства Червоного Хреста Валентина Пришко, спільний з Глобальним фондом проєкт реалізовується на Волині 2018 року.  Його суть – медичний і соціальний супровід пацієнтів, хворих на туберкульоз, в тому числі на стійкі до лікування його форми, по за межами стаціонару.  Спостереження в амбулаторних умовах за майже чотирма сотнями пацієнтів, які не мають відкритої форми сухот і не становлять загрози для оточуючих, здійснюють 70 медичних працівників. Щоденно вони контролюють прийом хворими протитуберкульозних препаратів, допомагають пройти обстеження,  створюють для пацієнтів належні соціальні умови та надають психологічну підтримку. Упродовж пів року  за таким принципом успішно завершили лікування дві третини пацієнтів з нечутливим до антибіотиків туберкульозом і майже 85% зі звичайною формою сухот.

Заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт зазначив, що в умовах реформування фтизіатричної служби цей досвід надзвичайно корисний і показовий. Раніше вважалося, що туберкульоз потребує винятково стаціонарного лікування, і середня тривалість перебування пацієнта на лікарняному ліжку становила 3 місяці. В той час, як у більшості країн світу в стаціонарі пацієнта лікують до 2 тижнів, а далі переводять на амбулаторне лікування. Після початку терапії хворі не становлять загрози зараження для інших. Тоді як тривале перебування у стаціонарі підвищує ризик розвитку у недужих мультирезистентної, тобто не чутливої до ліків форми туберкульозу. 

Відтак, зміни у фтизіатричній службі  полягають у впровадженні сучасних підходів у лікуванні, зменшенні тривалості перебування пацієнта у стаціонарі, а також наближенні такої медичної допомоги до хворих на сухоти. У Програмі медичних гарантій-2021 передбачено новий пакет медичних послуг для спостереження за дорослими та дітьми, хворими на туберкульоз, на первинному рівні надання медичної допомоги.

Керівник обласного фтизіопульмонологічного медичного центру Іван Нискогуз додав, що в умовах стаціонарного лікування пацієнтам надається повний пакет медичних послуг. Для роботи з пацієнтами, які не потребують стаціонарного лікування, медики залучають волонтерів Товариства Червоного Хреста для надання психологічної допомоги та юридичних консультацій.

«Туберкульоз, як відомо, не лише медична, а й соціальна проблема. Тому важлива злагодженість дій медиків, волонтерів і влади, аби недужі мали і лікування, і соціальну та психологічну підтримку. До прикладу, троє пацієнтів проєкту отримали соціальне житло, ще троє – матеріальну допомогу від органів влади. Окрім того,  просвітницька робота серед населення – це ще один фактор, який допоможе знизити рівень захворюваності на туберкульоз», - підсумував Григорій Пустовіт.