Євростандарт: природно-заповідний фонд має складати не менше 20% території.Збереження природних комплексів науковці вважають головним засобом протидії глобальним кліматичним змінам.

У найближчі роки 15% територій Україна планується захистити статусом природно-заповідного фонду, орієнтуючись на Зелений європейський курс. Сьогодні ж цей показник менше 7%. На Волині під заповідними територіями - 250 тисяч га, що становить майже 12% загальної площі області. Це 27 загальнодержавних природно-заповідних об'єктів і понад 360 місцевих.

Їх може бути більше, для цього в регіоні є і потреба, і можливості, - вважає голова постійної комісії обласної ради з питань екології, раціонального використання природних ресурсів Юрій Ройко. "Природоохоронні території - це не лише про збереження різноманіття флори і фауни. Це і охорона ландшафтів, гідрологічний та екологічний баланс, що в комплексі впливає на фонове природне і кліматичне середовище", - запевняє очільник екокомісії. І, як приклад, наводить проблему з обмілінням Світязя. Стверджує, йдеться загалом про зневоднення Шацького поозер'я. "Проблематику вивчала спеціально створена робоча групі із залученням науково-дослідних інститутів. Висновок: кліматичні зміни не стільки причина, як наслідок обміління. А головний корінь зла - це неконтрольоване водокористування і застарілі меліоративні системи. Ми вже напрацювали концепцію регіональної цільової програми, визначаємо джерела її фінансування. Це, так би мовити, аварійні роботи. А заповідні природні комплекси - це як профілактика", - констатує Юрій Ройко.

Створення нових заповідних територій вимагає погодження з місцевими радами, а також громадське обговорення. І воно не повинно бути формальним, зауважує голова екокомісії. До прикладу, був намір створити гідрологічний заказник «Стирський», що в межах Колківської територіальної громади. Цінність заповідності цього об’єкту ще й в тому, що Бернською конвенцією території заплави річки Стир віднесено до Смарагдової мережі Європи. Це - система з майже 4 тисяч об'єктів природоохоронного значення, важливих для збереження біосфери у 16 країнах. Але колківська громада не підтримала створення заказника.

"У людей була пересторога, що заказник автоматично означає заборону на будь-яку господарську діяльність, і їм ніде буде випасати  худобу. Але на Волині заповідний фонд - це, переважно, водно-болотні угіддя і лісові масиви. А гідрологічний заказник "Стирський", то і є заплава, яка під водою ледь не половину року. Окрім того, заповідні об'єкти мають різний рівень охоронності і, відповідно, обмежень. Пізніше я теж зустрічався з коківчанами, і ми майже дійшли згоди, що більшість побоювань були безпідставними. Тому людям потрібна детальна інформація, грунтовні роз'яснення, аналіз ризиків, зрештою, їм треба пропонувати альтернативу ", - переконаний Юрій Ройко. Саме тому комісія обласної ради з питань екології, раціонального використання природних ресурсів рекомендувала управлінню екології та природних ресурсів облдержадміністрації, окрім навчань з природоохоронного законодавства керівників громад, більше уваги приділити й екологічному просвітництву.